Güncel Haberler, Yazılım, Teknoloji ve İnternet Paylaşım

Cumhuriyet'in Aynası Osmanlı - Vahdettin Engin | Kurtlar Vadisi Pusu 172. Bölüm

Kurtlar Vadisi Pusu'nun 172. bölümünde İhtiyarlar Başkanı'nın okuduğu Vahdettin Engin'in Cumhuriyet'in Aynası Osmanlı kitabı hakkında bilgiler...

Osmanlının son dönemi ile Cumhuriyetin ilk yıllarındaki bazı olaylara değinen bu kitaptaki yazılar tamamen hayatın içinden konuları içeriyor. Hortumculuktan cami soygunculuğuna, büyücülükten çöpçatanlığa ve aşk intiharlarına, bütçe açıklarından enflasyona ve işçi grevlerine, futboldan boğa güreşine, İstanbul'un ilk ulaşım araçları ve bunların toplumsal konumundan İstanbul'un çöplerine, tarih boyunca gündemden düşmeyen kadın-erkek çekişmelerine kadar birçok konu kitapta yer alıyor. Bu yönüyle bakıldığında kitap, gerek Osmanlının son dönemlerinde, gerekse de Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan ve içinde insan unsurunu da bulunduran bazı olayların bir derlemesi şeklinde oluştu. Bu aşamada Osmanlı dönemi ile Cumhuriyet dönemi olayları arasındaki benzerlikler de dikkati çekiciydi. Esasında bu olayların birbirini takip eder ve benzer şekilde karşımıza çıkması da doğaldı.
 

Bunun en belirgin nedeni, Osmanlı Devleti diye nitelediğimiz siyasi yapı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin birbirinden farklı devletler olmamalarıdır. Hatta şu tespiti de yapmakta fayda vardır. Esasında 11. yüzyılın sonlarına doğru Anadolu'da oluşan ve giderek geniş coğrafyalara yayılan, sonra da biraz kabuğuna çekilen tek bir Türk devletinin varlığından söz edebiliriz.

Yazar:Vahdettin Engin 

Sayfa Sayısı: 320
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: Yeditepe

Yorumlarınız için teşkür ederim Conversion Conversion Emoticon Emoticon