Güncel Haberler, Yazılım, Teknoloji ve İnternet Paylaşım

HTC Destek Hattından Zil Sesi Hatasına Anında ÇözümNOT: Tüm Android Cihazlarda Geçerli

Gelen Çağrıda Zil Sesi/Bildirim Çıkmıyor mu?
Geçen günlerde HTC sensation XL marka cep telefonumu formatlayarak temizledim. Ardından google play store'dan daha önce kullandığım uygulamaların tamamını yeniden yükledim.

Cihazım hızlandı. Temizlik iyi gelmişti. Fakat eve vardığımda eşimin beni aradığını gördüm. (2 cevapsız çağrı) heralde duyamadım dedim. Ertesi gün de gelen çağrıları kaçırınca şüphelenip kendimi aradım:) 

Çağrı geliyor ama hiçbir şekilde zil sesi çalmıyor.

 Ayarlara girdim:

Tüm zil sesleri ve titreşim açık. Uyarı tonları dahi açık olmasına rağmen bir mümkün değil gelen arama zil sesini açamadım.

Herzamanki gibi google'da aradım. Forum siteleri vs talan ettim ama hiçbir sitede, hiçbir forumda problemime çözüm yolu bulamadım. Sonra HTC resmi web sitesinden "DESTEK HATTI" numarasını aradım. "Tüm bildirim tonları/zil sesi açık olmasına rağmen biri beni aradığında telefonum çalmıyor" dedim. 

İki saattir aradığım konuyu destek hattı 1 dk'da çözünce de bu deneyimi paylaşmak istedim:D

Gelen Aramalarda Zil Sesi Çalmıyorsa:

Android cihazınızı "Güvenli Mod" ile açın. Daha sonra başka bir telefondan kendinizi arayın. Eğer güvenli modda zil sesi çalıyorsa kurduğunuz uygulamalardan birisi "Normal Mod" aktifken zil sesi ile çakışıyor ve telefonunuzun yazılımsal hata vermesine neden oluyor demektir. Bu hatayı almadan önceki kurduğunuz en son uygulamaları kaldırıp hatayı düzeltebiliyorsunuz. 

Ben zil sesine etki edebilecek uygulama/mobil yazılımların Tango, viber gibi internet çağrısı yapabilen uygulamalar olabileceğini düşündüm ve ilk olarak uygulamalardan viber'ı kaldırdım. Kendime çağrı attığımda hata düzelmişti. Artık gelen aramalarda zil sesi ve titreşim aktif.

Güvenli Mod Nasıl Açılır:

HTC Sensation XL için: Bataryayı çıkartıp 5 saniye bekliyorsunuz. Ardından bataryayı takıp; Ses kısma tuşu ile Güç(açma-kapama) tuşunu aynı anda basılı tutuyorsunuz. HTC yazısı ekrana geldiğinde Güç tuşunu bırakıp,Ses kısma tuşunu basılı tutmaya devam ediyorsunuz. (Ekranın sol alt köşesinde Güvenli Mod yazısı belirene kadar) 

Diğer marka/modeller için üretici destek hattı veya forumlardan yararlanabilirsiniz.

Güvenli Mod Başka Ne İşe Yarar?

Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında güvenli mod, 2. taraf uygulamaların devre dışı bırakılmasını sağlar. Yani fabrika verilerinde cihaza yüklü olan uygulamalar dışında sizin sonradan indirdiğiniz uygulamalar güvenli modda pasif kalır. (SİLİNMEZ)

Android işletim sistemine sahip cep telefonunuzla son günlerde problem yaşamaya başladıysanız; cihazı güvenli modda açıp aynı hatanın olup olmayacağını denetleyin. Eğer güvenli modda cihazınız problemsiz çalışıyorsa son günlerde yüklediğiniz bir uygulamayı silmeniz problemi çözebilir.

Bu bir kişisel deneyimdir: Hizliadam.com bloğunun sahibi B.Kapıcıoğlu tarafında SrgzBlog için Yazılmıştır.

Yorumlarınız için teşkür ederim Conversion Conversion Emoticon Emoticon