Güncel Haberler, Yazılım, Teknoloji ve İnternet Paylaşım

JotForm Nedir, JotForm Nasıl Kullanılır?

Blogumda yer alan iletişim sayfası ve blogumun alt kısmınd ayer alan e-posta aboneliği için kullandığım formları bu güne kadar bir çok kişi sordu. Hepsini de ''JotForm üzerinden kolayca yapabilirsiniz'' dememe rağmen içlerinden yapabilen çok az kişi çıktı. Hal böyle olunca ''JotForm nedir, JotForm nasıl kullanılır'' isimli bir yazı şart oldu.

JotForm Nedir?
JotForm bünyesinde bulunan hazır şablonlardan formlar oluşturmamızı , bu şablonlar üzerinde değişiklikler yapmamıza olanak sağlayan bir internet sitesidir.
JotForm bir çok dilde hizmet verdiği gibi Türkçe hizmette vermektedir.
İletişim formu, kayıt formu, geri bildirim formu, istek formu, sipariş formu, başvuru formu, anket ve daha bir çok işinize yarayacak kategorilere ayrılmış formları kullanabilirsiniz.

Blog Yazarları olarak genelde en çok kullanılan iletişim formu özelliğidir.

JotForm Nasıl Kullanılır?

  • JotForm adresine giriş yapılır.
  • Sağ üstten üye olunur ve giriş yapılır.
  • Form Şablonlarından birisi seçilir.
  • Seçilen şablon düzenleme alana gelir.
  • Düzenleme alanında formu düzenleyebilmeniz için tüm araç-gereç mevcuttur.
  • Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra formu kaydediniz.


Hazırladığımız formu blogumuza eklemek için embed kodlarını almamız gerekiyor. Blogger, Wordpress yada başka bir içerik yönetim sistemi farketmez. HTML kodlar yada içerik yönetim sistemine göre özel olarak hazırlanmış javascript kodlar ile blogunuza kolayca ekleyebilirsiniz.

Şablon düzenleme alanının hemen üstünde iki küçük sekme görürsünüz. Bu sekmelerden Setup & Embed sekmesine tıklayınız.

Setup & Embed sekmesine tıkladıktan sonra bu sekmelerin üzerinde yeni seçenekler belirir. Bu seçeneklerden Kaynak Kod kısmında yer alan kodları alarak dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz yada Forumu Ekle seçeneğini kullanarak sisteminize özel (blogger, wordpress) javascript kodunu alabilirsiniz.

Daha detaylı anlatmak isterdim ancak daha önce bu konu üzerine bir çok makale hazırlanmış... Eğer benim kısaca anlattığımdan bir şey anlamadıysanız, aşağıda linklerini verdiğim blog yazarı arkadaşlarımızın yazılarından faydalanmaya çalışabilirsiniz.


  1. JotForm İle Form Oluşturmak Artık Daha Kolay
  2. JotForm Nasıl Kullanılır?


Yok bunlarda benim için yeterli olmadı diyorsanız, diğer yazılanları incelemenizi tavsiye ederim.Yorum bölümünden sorularınızı sorup cevap alabilirsiniz.


Yorumlarınız için teşkür ederim Conversion Conversion Emoticon Emoticon